infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Suwałki Blues Festival - Suwałki 10-12 lipiec 2014

Suwałki Blues Festival - Suwałki 10-12 lipiec 2014

Spis treści
Suwałki Blues Festival - Suwałki 10-12 lipiec 2014
Suwałki Blues Festival nagrodzony ...
Wszystkie strony

Suwałki Blues Festival 2014 odbędzie się w tym roku już po raz siódmy

w dniach 10-12 lipca 2014

Suwałki

 

Przez minione sześć lat Suwałki zdobyły mocną pozycję w kalendarzach fanów dobrej muzyki. Corocznie na festiwalu występuje łącznie około 200 muzyków z Polski, Europy i świata. Przez trzy dni Suwałki odwiedza, wielotysięczna rzesza fanów z Polski i świata. Jednak Suwałki Blues Festival stanowi rozpoznawalną markę nie tylko dla wielbicieli bluesa; dzięki umiejętnie dobieranemu repertuarowi z roku na rok zdobywa coraz większą popularność również wśród miłośników muzyki rockowej i blues-rockowej.

Nowością w tym roku ma być konkurs zespołów składający się z dwóch części: pierwsza to otwarty konkurs zespołów bluesowych dla wykonawców z Polski i krajów nadbałtyckich oraz druga dla wykonawców tylko z Polski to kwalifikacje do European Blues Challenge 2015, w których zespoły mają szansę zdobyć akredytację do udziału w tej imprezie jako przedstawiciel naszego kraju.

Udział w konkursie można zgłaszać do 15 maja 2014 r.Zakwalifikowane zespoły zaprezentują się na żywo podczas Suwałki Blues Festival. Nagrodą główną jest występ na dużej scenie plenerowej przed wielotysięczną publicznością oraz reprezentowanie Polski podczas European Blues Challenge 2015 organizowanego przez European Blues Union (www.europeanbluesunion.com). W jury zasiądą znani muzycy i dziennikarze oraz przedstawiciel organizatora. Szczegóły w regulaminie konkursu dostępnym na www.suwalkiblues.com

 

Organizatorzy 7. Suwałki Blues Festival potwierdzili pierwsze nazwiska gwiazd festiwalu. 10-12 lipca w Suwałkach zagrają m.in. jeden z najlepszych gitarzystów bluesowych Walter Trout & Band (USA) w ramach "25 Years Anniversary" - World Tour 2014, obdarzony genialnym głosem Earl Thomas z zespołem The Royal Guard (USA/UK) oraz odkrycie ubiegłego roku - Nikki Hill (USA). Nazwiska rozpoznawalne nie tylko wśród miłośników bluesa, a to dopiero początek listy artystów, którzy w lipcu zagrają w Suwałkach.

Największą jak dotąd niespodzianką jest Walter Trout & Band (USA), były członek John Mayall's Bluesbreakers i Canned Heat, gwiazda finałowego koncertu SBF, który w ramach trasy „25 Years Anniversary” - World Tour 2014 wystąpi w Suwałkach na jedynym koncercie w Polsce. Ostatnim razem gościł w Polsce w 2006 roku, dlatego jego występ to nie lada gratka dla fanów ostrego gitarowego grania. Warto podkreślić, że trasa, w ramach której odbędzie się polski koncert, w Europie obejmuje występy tylko na najbardziej prestiżowych festiwalach, w tym na Suwałki Blues Festival.

Suwałki Blues Festival to największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju. 3 dni koncertów, 2 profesjonalne sceny plenerowe, koncerty na kameralnych scenach w centrum miasta, śniadania bluesowe, liczne koncerty akustyczne i nocne koncerty klubowe połączone z jam sessions. Uznane gwiazdy i nowe brzmienia. Tysiące odwiedzających. Doskonała muzyczna atmosfera. Od lat utrzymuje rangę jednej z największych i najważniejszych imprez bluesowych w Europie.

Organizatorzy zapewniają, że w niedługim czasie wyjawi kolejne gwiazdy 7. Suwałki Blues Festival. Jak co roku, na wszystkie koncerty plenerowe, imprezy towarzyszące oraz klubowe śniadania bluesowe – wstęp wolny.

WALTER TROUT & BAND (USA) „25 Years Anniversary” – World Tour 2014

Walter Trout (ur. w 1951, gitarzysta i kompozytor). Kariera Trouta rozpoczęła się w New Jersey w późnych latach 1960. Następnie postanowił przenieść się do Los Angeles, gdzie został sidemanem artystów takich jak Percy Mayfield i Deacon Jones. Pracował również w zespołach Johna Lee Hookera oraz Joe Texa. W 1981 Trout został gitarzystą w blues rockowego zespołu Canned Heat. Zaproszono go do gry w John Mayall’s Bluesbreakers, w którym dzielił scenę z gitarzystą Coco Montoyą. Razem tworzyli niezwykły, gitarowy duet. Trout opuścił Bluesbreakers w 1989 i założył zespół Walter Trout Band a potem Walter Trout & The Radicals, który stał się popularny w Europie. W roku 1989 zdecydował się pracować na własne konto. Od tego czasu stale nagrywa i wydaje albumy, które natychmiast stają się hitami kasowymi, a potem jeszcze długo są poszukiwanymi przez fanów klasykami. W ankiecie BBC na najlepszego gitarzystę wszech czasów zajął 6. miejsce, tuż za Jimim Pagem, i bardzo blisko takich ikon jak sam Jimi Hendrix. The Los Angeles Times napisał o nim „gladiator gitary”, bo rzeczywiście może się poszczycić wprost oszałamiającą techniką, a dając ponad 200 występów w roku na scenie jest w swoim żywiole.

Więcej na: http://www.waltertrout.com/">http://www.waltertrout.com//

EARL THOMAS & THE ROYAL GUARD (USA/UK)

Choć studiował śpiew klasyczny, i od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd tak wielkich, jak Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins, czy Tom Jones, jego największym atutem są bezsprzecznie sceniczna charyzma i głos: mocny jak dzown, miejscami okraszony charakterystyczną chrypką, chwytający za serce, po prostu niepowtarzalny! Jak skrzyżowanie Ike'a Turnera z Sealem. Earl ma koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata - w tym na Montreux Jazz - oraz dwanaście albumów. Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. „Ostry dyżur”). Nic dziwnego, że nazywają go „the Blues Ambassador”. Urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee, w której każdy na czymś grał lub śpiewał: mama interesowała się gospel, tata - bluesem. W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków: artystów takich, jak Muddy Waters, Otis Redding, Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight, i wszyscy wykonawcy wiązani z wytwórnią Stax. Na własną rękę odkrył, i dorzucił do tego „miksu” twórców wczesnego rocka, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Stewart, oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles, czy Led Zeppelin. Twierdzi, że to nie on wybrał muzykę, ale ona jego: „pisarz musi pisać, malarz musi malować, a ja muszę śpiewać!”

Więcej: na http://www.earlthomasmusic.com/">http://www.earlthomasmusic.com/

NIKKI HILL (USA)

Jej talent eksplodował nagle i z potężną siłą na początku 2013 roku, wywołując ogromne zamieszanie w bluesowym środowisku. Bez obaw można powiedzieć, że to najszybsza i najbardziej spektakularna kariera ostatnich lat. Co składa się na jej sukces? Z pewnością głos, silny jak dzwon. Na pewno osobowość, pełna energii, uroku i scenicznej charyzmy. Uwagę z pewnością przyciąga też charakterystyczny wygląd: schowana pod turbanem burza dredów, i iście postmodernistyczne połączenie tatuaży z zamiłowaniem do staromodnych strojów. Nie przeszkadza też fakt, że na scenie towarzyszy jej fantastyczny zespół pod wodzą męża, młodego, acz uznanego gitarzysty Matta Hilla. Kwartetu – czy też “Pirackiej załogi”, jak sami lubią się nazywać - dope³niaj¹ basista Ed Strohsahl i perkusista Joe Meyer. Razem ta czwórka czyni z każdej sceny istną torpedę. Muzycznie poruszają się pomiędzy bluesem, soulem i staromodnym rock‘n’rollem. Mieszankę tę dobrze prezentuje debiutancka płyta, zatytułowana po prostu “Here’s Nikki Hill”.

Więcej na: http://nikkihillmusic.com/">http://nikkihillmusic.com/

Znamy kolejne gwiazdy 7. Suwałki Blues Festival!

Organizatorzy zdradzili następne zespoły festiwalu.

Oprócz tych ujawnionych wcześniej: EARL THOMAS & THE ROYAL GUARD (USA/UK), NIKKI HILL (USA), ROB TOGNONI BAND (AU/PL) oraz Puchowski Beat & Dunn (PL/USA), Niki Buzz (USA) & Dr Blues & Soul Revision (PL), Carvin Jones Band (USA), The Big Nose Attack (GR) i Caravan Blues Band (NO), na scenie pojawią się również BEN POOLE BAND (UK), BLUES TIME SHAKERS (FR).

Ale prawdziwą niespodzianką jest gwiazda koncertu otwarcia.

10 lipca w Suwałkach, na pierwszym i jedynym jak dotąd koncercie w Polsce, zobaczymy GINGER BAKER JAZZ CONFUSION (UK/USA). Zespół zainauguruje tegoroczny Suwałki Blues Festival. To niebywała gratka dla fanów muzyki i być może jedyna szansa, żeby na żywo zobaczyć Gingera Bakera, 3. najlepszego perkusistę wszechczasów wg „Rolling Stone”, w Polsce. Ginger Baker Jazz Confusion zagra w składzie: Ginger Baker – perkusja, Pee Wee Ellis – saksofon (współpracował z Jamesem Brownem, Vanem Morrisonem),  Alec Dankworth – kontrabas (współpracował z Dave’em Brubeckiem, Clarkiem Terrym) i Abass Dodoo – instrumenty perkusyjne.

Ginger Baker to legenda perkusji, na której zresztą zaczął grać przez przypadek. Nazywany „potworem rocka”, były członek takich znakomitych grup jak CREAM i BLIND FAITH, o którym mówiono, że ma najmniej szans, żeby przeżyć lata 60’. Ponad pięć dekad później Baker udowadnia wszystkim, że byli w błędzie. Słynący z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii, powrócił na światowe sceny w 2012 r. z perfekcyjną mieszanką bluesa i jazzu.

Nie zabraknie również naszych rodzimych artystów, zagrają m.in.: Kulisz Trio (PL), Hard Times (PL), Nie Strzelać Do Pianisty & Cheap Tobacco (PL), Burnin’ Hearts (PL), Doktor Blues (PL), Fingerstyle Bob & The Blues Society (PL), Blues Point (PL) Cotton Wings (PL), Breakmaszyna (PL) oraz wielu innych.

Organizatorzy trzymają w zanadrzu jeszcze kilka niespodzianek dla fanów bluesa. Już niedługo kolejne nazwiska. Jak co roku, na wszystkie koncerty plenerowe, imprezy towarzyszące oraz klubowe śniadania bluesowe – wstęp wolny.

Nowością w tym roku jest otwarty konkurs zespołów bluesowych dla wykonawców z Polski, krajów nadbałtyckich, Rosji i Białorusi. Formuła konkursu umożliwia start zespołom, których twórczość nawiązuje do muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych. Udział w konkursie można zgłaszać do 15 maja 2014 r. Zakwalifikowane zespoły zaprezentują się na żywo podczas Suwałki Blues Festival i powalczą o 10 000 zł, występ na głównej scenie SBF2014, a zespoły z Polski również o kwalifikację do udziału i reprezentowania naszego kraju w ramach European Blues Challenge 2015.

Bilety na koncert GINGER BAKER JAZZ CONFUSION (UK/USA) będą wkrótce dostępne na http://soksuwalki.eu/">http://soksuwalki.eu/

Więcej informacji na: http://www.suwalkiblues.com/">www.suwalkiblues.com i oficjalnym profilu Suwałki Blues Festival na FB: https://www.facebook.com/sbfest">https://www.facebook.com/sbfest

Suwałki Blues Festival to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń bluesowych w Polsce i Europie. Trzy dni koncertów, dwie profesjonalne sceny plenerowe, konkurs zespołów bluesowych, koncerty na kameralnych scenach w centrum miasta, śniadania bluesowe, liczne koncerty akustyczne i nocne koncerty klubowe połączone z jam sessions. Uznane gwiazdy i nowe brzmienia. Doskonała atmosfera muzyczna.