Teren gminy
- obejmuje pracownie garncarskie oraz warsztat kowala w Czarnej Wsi Kościelnej,
- warsztat tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek w Zamczysku,
- pracownie tkactwa dwuosnowowego w Janowie i okolicznych wsiach: Wasilówce i Nowokolnie,
- pracownię rzeźbiarza ludowego w Sokółce.
Umiejętności warsztatowe najczęściej przekazywane są tu z pokolenie na pokolenie, a sposób w działających pracowniach są podobne i niezmienione od lat. Twórcy oferują pokazy wytwarzania swoich wyrobów. Istnieje też możliwość zakupu prac.
Wędrując szlakiem możemy zetknąć się z ginącymi zawodami takimi jak: garncarstwo, kowalstwo, łyżkarstwo, rzeźba czy tkactwo. Większość pracowni znajduje się na terenie Czarnej Wsi Kościelnej - znaczącym ośrodku sztuki ludowej- „zagłębiu ceramicznym”, który karierę związał z gliną. Natura hojnie wyposażyła tę ziemię w glinę, a jej pokłady znajdują się na samej powierzchni. Czarna Wieś Kościelna słynie także z unikalnego wykorzystania wyrobów ceramicznych z gliny. Kiedyś powszechnie produkowano tam i wykorzystywano dachówkę ceramiczną do budowy nie tylko dachów, ale także fundamentów, ścian domów mieszkalnych i budynków gospodarczych, nadając oryginalny, nietypowy charakter i klimat miejscowości.
Ściana wykonana z dachówki i gliny |
Tu na skraju wsi, pod lasem, stoi kuźnia Mieczysława Hulewicza jednego z najaktywniejszych kowali na Podlasiu, łącząca tradycje kowalstwa ludowego i artystycznego. Pan Mieczysław pracuje w swojej kuźni już ponad 30 lat. Wcześniej było to kowalstwo czysto użytkowe, jak podkuwanie koni czy kucie narzędzi rolniczych. Teraz przed kuźnią i w galerii stoją świeczniki, piękne kute róże, rzeźby – tancerze, aniołowie i muzycy. Jest jednym z nielicznych, którzy w drodze żmudnych poszukiwań potrafili pogodzić tradycję ze współczesnością. Prace artysty odznaczają się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi, trafiły do licznych muzeów w kraju, a także do prywatnych zbiorów w kraju i za granicą.
Odwiedzając kuźnię Mieczysława Hulewicza można zobaczyć, jak na kowadle powstają jego piękne wyroby.
W kuźni | Kowal przy pracy |
Równie gorąco jak w kuźni jest w warsztatach garncarskich. Czarna Wieś Kościelna to jeden z ostatnich działających w Polsce ośrodków ceramiki siwej. Pracownie garncarskie kultywują XVIII-wieczne tradycje ręcznego wyrobu naczyń. Na początku tego stulecia na Białostocczyźnie działało kilkadziesiąt ośrodków garncarskich, ale czasy świetności i rozwoju tego rzemiosła już minęły. W chwili obecnej garncarstwo jest zanikającą dziedziną przemysłu ludowego. Tylko na Białostocczyźnie wyrabia się pękate „buńki” służące do przechowywania płynów, smukłe „ładyszki”, czyli naczynia o kształcie dzbana, niekiedy z dziobkiem lub bez, przysadziste miski, garnki i dwojaki. Przy wyrobie i wypale naczyń wykorzystuje się stare i sprawdzone technologie, a pokazy toczenia i zdobienia naczyń pełnią funkcje edukacyjne. Dla uczestników wycieczek zwiedzających pracownie garncarzy miłą pamiątką są tradycyjne siwaki o różnych kształtach i wielkościach oraz gwizdki w kształcie ptaszków.
Pracownia J.Kudrewicza |
We wsi Zamczysk - około 10 km od Czarnej Wsi znajduje się ostatnia pracownia łyżkarska. Wyrobem łyżek zajmuje się Mieczysław Baranowski. Odwiedzając warsztat możemy obserwować, jak wprawnymi ruchami i za pomocą prostych, ręcznych narzędzi i technologii stosowanych od pokoleń, wydobywa z kawałka drewna piękny kształt prostego, użytkowego przedmiotu – łyżki. Najczęściej wyrabia je z osiki, ale także z olchy, brzozy, rzadziej z klonu polnego i gruszy. Do wyrobu nadaje się drewno świeżo ścięte, mokre i niewysuszone. Dzisiaj drewniane łyżki, ogromne chochle, karobki, widelce z drzewa osikowego, czy szufelki są najczęściej przedmiotami dekoracyjnymi, rzadziej – użytkowymi i będą miłą pamiątką ze szlaku. Dalej szlak prowadzi do pracowni tkactwa dwuosnowowego w gminie Janów i rzeźbiarza w Sokółce.
W pracowni łyżkarza |
Adresy, które warto zapamiętać i pod które warto zajrzeć będąc na Szlaku Rękodzieła Ludowego:
Pracownia rzeźbiarska: |
Piotr Szałkowski Sokółka, ul. Mickiewicza 22, tel. 085 711 53 32 |
Warsztat kowalski: |
Mieczysław Hulewicz Czarna Wieś Kościelna, ul. Sosnowa 4a, tel. 085 710 90 89 |
Pracownie garncarskie: |
Jan Kudrewicz Czarna Wieś Kościelna, ul. Sosnowa 19, tel. 085 710 90 85 ---------------------------------------------- Zbigniew Piechowski Czarna Wieś Kościelna, ul. Piękna 27, tel. 085 710 90 74, 085 710 91 34 |
Wyrób łyżek: |
Mieczysław Baranowski Zamczysk 10, tel. 085 710 93 21 |
Pracownie tkactwa dwuosnowowego: |
Teresa Pryzmont Wasilówka 19 (kol.), tel. 085 721 63 64 --------------------------------------------- Alicja Kochanowska Janów, ul. Nadrzeczna 3, tel. 085 721 60 36 ---------------------------------------------- Filomena Krupowicz Janów, ul. Sokólska 50, tel. 085 721 61 28 ----------------------------------------------- Ludgarda Sieńko Janów, ul. Sokólska 8, tel. 085 721 61 74 ------------------------------------------------ Helena Malewicka Nowokolno, tel. 085 721 60 62 |
Artykuł powstał na podstawie danych Gminnego Centrum Informacji w Czarnej Białostockiej / fot. A. Kudlewski / D. Świrska
« poprzednia | następna » |
---|